Київ, стародавнє і вічно молоде місто

“Колиска цивілізації східних слов’ян”, “мати міст руських”, “величавий, золотоверхий”, “місто парків” – як тільки не називали Київ, якому вже понад півтори тисячі років. Він був заснований легендарним східно слов’янським вождем Києм (місто й досі називається на його честь), його братами Щеком та Хорівом та їх сестрою Либідь в кінці V століття до н.е. Спочатку Київ був містом-фортецею на березі річки Дніпро, що поєднував торгівельні шляхи греків та варягів (вікінгів або людей з півночі). І згодом Київ став першою столицею Київської Русі, першої Руської держави (кінця IX століття - 1240 рр.). Досяг він свого розквіту за правління князя Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. У ХІ столітті Київ був найбільшим містом Європи. На початку ХІ століття теперішня столиця України мала 50 тисяч населення. Для порівняння: у Лондоні на той час мешкало 20 тисяч жителів. Німецький хроніст XІ століття Адам Бременський називав Київ "суперником костянтинопільського скіпетра, найчарівнішої прикраси Греції". З тієї легендарної пори майже тисячу років височіють над Києвом куполи Києво-Печерської лаври, Софії Київської, що занесені до списку світового культурного надбання ЮНЕСКО. З 30 січня 1918 року до грудня 1919 року та з червня 1934 року по 1991 року Київ — столиця УРСР. Столицею суверенної держави Україна Київ став з 24 серпня 1991 році, коли країна здобула Незалежність. З цього часу настав новий етап у житті міста. Головна площа міста – Майдан Незалежності змінила своє обличчя і радує киян і гостей. Київ переживає справжній будівельний бум: з’являються нові офісні та торгові центри. Тепер навіть ті, хто відвідував Київ років 10–15 тому, можуть його і не впізнати. Різноманітні фестивалі, конкурси, ярмарки, мистецькі та промислові виставки – все свідчить про розквіт ділового та культурного життя у місті. Гості ж Києва відчують колорит сивої давнини і пульс нового життя одночасно.

Київ: топ 5 туристичних об’єктів

  1. Києво-Печерська Лавра

    Києво-Печерська Лавра

    Києво-Печерська лавра – унікальний православний монастирський комплекс, внесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, заснований у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції поблизу Києва. В одинадцятому столітті монастир став центром розповсюдження і затвердження християнства в Київській Русі. У ХІІ ст. монастир отримав статус «лаври» – головного великого монастиря. Свого часу Києво-Печервська лавра зіграла важливу роль у розвитку давньоруської культури, була центром літописання. Тут перекладалися на церковно-слов'янську мову і переписувалися твори іноземних авторів. У лаврі працювали відомі літописці Нестор (автор «Повести временных лет»), Нікон, Сільвестр. У ХІІІ ст. було складено «Києво-Печерський патерик» - важливе джерело історії Києва. Києво-Печерська лавра здійснювала широке будівництво ще з ХІ ст. – Успенський собор, Троїцька надвратна церква, фортечні стіни з бійницями і баштами (1698-1701р.), споруджено велику лаврську дзвіницю (1731-1744 р.), висота якої - 96,52 метра. На території лаври поховано багато видатних осіб, зокрема, біля трапезної - генеральний суддя українського війська В.Кочубей і полтавський полковник І.Іскра. У Спаса на Брестові церкви - засновник Москви Юрій Долгорукий. У музеях і фондах, розташованих на території Києво-Печерської лаври, можна побачити рукописи стародрукованих книг, колекцію тканин і вишивок. Особливий інтерес викликає колекція з дорогоцінних металів, стародавні гравюри і твори сучасних художників.

  2. Софія Київська

    Києво-Печерська Лавра

    Дивне відчуття охоплює кожного, хто переступає поріг славетної Софії Київської. Десь поза стінами залишається гомінливе сьогодення, віки розступаються, і постає далеке минуле. Софійський собор - всесвітньо відома пам'ятка архітектури і монументального живопису ХI століття, яка включена до списку світової культурної спадщини і перебуває під охороною цієї міжнародної організації. Заснування собору згадується в літописах як під 1017 р., так і під 1037 р. Назва собору походить від грецького слова «Софія» — «мудрість». Будівничим Cв. Софії літописці називають великого київського князя Ярослава Мудрого, який завершив починання свого батька Володимира і утвердив на Русі християнство. Упродовж сторіч Софія Київська була головною святинею Русі-України - "митрополією руською". Собор, як головний храм держави, відігравав роль духовного, політичного та культурного центру. Під склепінням Cв. Софії відбувалися урочисті "посадження" на великокняжий престол, церковні собори, прийоми послів, затвердження політичних угод. При соборі велося літописання і були створені перші відомі на Русі бібліотека та школа. Софія — свідок й безпосередній учасник життя Києва протягом багатьох сторіч.

  3. Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років

    Києво-Печерська Лавра

    9 травня 1981 року відбулося відкриття на схилах Дніпра Меморіального комплексу, створеного на базі музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Меморіал об’єднав декілька величних споруд – пам’ятників. Центральним з них є монумент «Батьківщина – Мати»( висота фігури 62 м, всієї споруди — 102 м), в основі п’єдесталу якого розташований музей. У 1994-1995 роках створена третя, сучасна експозиція, до якої увійшли представлені раніше реліквії, а також документальні надходження останніх часів. Вона розгорнута в 16 залах площею понад 5 тис. кв. м і нараховує більше 15 тисяч музейних предметів, що розповідають про події Другої світової війни. Тематично і хронологічно експозиційні зали об’єднує символічна «Дорога війни», створена з реліквій воєнного часу. Війна в історичній долі України і її народу, людина на війні, внесок України в справу розгрому нацизму, ціна Перемоги — такі пріоритетні теми експозиції музею. Унікальна музейна колекція дає можливість постійно обновляти і удосконалювати експозицію, організовувати різноманітні виставки. З моменту відкриття музею його відвідало більше 25 млн. осіб.

  4. Андріївський узвіз

    Києво-Печерська Лавра

    Андріївський узвіз здавна був найкоротшим шляхом, який з’єднував князівське Верхнє місто з ремісничо-торговельним Подолом. Сучасну назву узвіз одержав у 1740-х роках, а нинішня забудова склалася вже наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. І сьогодні Андріївський узвіз зберігся у неповторній своїй мальовничості. З багатьма спорудами на цій старовинній вулиці пов’язані важливі сторінки історії та культури міста. У будинку №13 у 1906 -1913 та 1918 – 1919 рр. жив відомий письменник М.О.Булгаков; тут встановлено меморіальну дошку. Булгаков любив Київ, з ніжністю писав про нього у своїх творах, оселяв тут своїх героїв. Трохи вище, на горі, незвичайних романтичних обрисів висока споруда. Будинок, що нагадує старовинний замок, зведений 1902 року і дістав назву ”Замок Ричарда Левине Серце”. Нині Андріївський узвіз, відтворений у стародавньому виді — це місце виставки-продажу живопису і виробів народної творчості, справжній музей під відкритим небом. Андріївський узвіз називають київським Монмартром. Тут завжди можна побачити декілька художників, що демонструють свої роботи, зразки прикладного мистецтва — прикраси, посуд із скла і кераміки, кумедні фігурки з дерева, іграшки, медалі, монети і багато чого іншого. Тут також виступають співаки й артисти. Вздовж усієї вулиці багато картинних галерей, художніх салонів. У затишному парку нижче від церкви ви можете побачити скульптури Івана Кавалерідзе. На Андріївському узвозі багато невеликих барів і кафе, де можна відпочити.

  5. Майдан незалежності та Хрещатик

    Києво-Печерська Лавра

    Майдан Незалежності (Майдан) та Хрещатик — центральна площа Києва (дістала сучасну назву на честь проголошення Україною державної незалежності в 1991 р.)та центральна магістраль, які є діловим центром міста Києва – столиці України, з адміністративними і житловими будинками, готелями, в архітектурі яких переважає еклектика і модерн. Хрещатик простягається від Європейської площі, проходить через Майдан незалежності, і закінчується Бессарабською площею, проходить через Старокиївський та Печерський райони міста. На Хрещатику розміщені: Київська міська рада і Київська міська державна адміністрація, головний поштамт, Міністерство аграрної політики, Державний комітет з телебачення та радіомовлення, Центральний універмаг, Бессарабський ринок. З липня 2001 року до серпня того ж року відбувалася реконструкцію Майдану Незалежності (Встановлено ряд пам'ятників, відкрито підземний торговий центр «Глобус». В 2004 році Хрещатик та Майдан Незалежності став центром Помаранчевої революції. Зараз Хрещатик став обов'язковим місцем в програмі по відвідуванню міста приїжджими. В суботу, неділю та в дні державних свят, рух транспорту по вулиці перекривають. Тут постійно відбуваються концерти під відкритим небом, а 24 серпня кожного року відбуваються військові паради.

Євро 2012 – повністю відновлене місто

Ключовою подією, яка матиме серйозний вплив на хід та підготовку до проведення в українській столиці, місті Києві, Міжнародного бджільницького Конгресу Апімондії 2013, є підготовка та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Відповідно до Указу Президента України N 389/2007 від 8 травня 2007 року «Про забезпечення підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу», Кабінетом Міністрів України розроблено План заходів на 2007 – 2012 роки щодо підготовки та проведення в Україні фінального турніру чемпіонату Європи 2012 року з футболу. У цьому плані передбачено ряд пунктів, виконання яких сприятиме кращому, повноціннішому та зручнішому забезпеченню учасників Конгресу Апімондії 2013 всіма необхідними умовами для комфортного перебування в столиці України – місті Києві, зокрема:

  • вирішення питання щодо прискорення будівництва, реконструкції, упорядкування різних об'єктів туристичної індустрії та готельної інфраструктури в місті Києві,а також містах Одеса та Львів, які є включені у пост- і пре-тури, з метою приведення таких об'єктів у відповідність із технічними характеристиками світового рівня та введення в експлуатацію до 2012 року. Зокрема до 2012 року включно заплановано введення в експлуатацію 38 нових готелів, з яких 8 – категорії 5*, 15 – категорії 4* та 15 – категорії 3*. Конгрес Апімондії у 2013 році пройде у місті з відмінними умовами для проживання, роботи та відпочинку тисяч іноземних гостей;
  • розроблення комплексу заходів з розвитку туризму на 2008 – 2012 роки з метою створення сприятливих умов для задоволення потреб іноземних делегатів та туристів. Зокрема для організації дозвілля туристів побудують "Театр на Подолі" і театр на Троєщині, відремонтують і добудують Театр драми і комедії на Лівому березі,також планується створити Музей шестидесятників і музей Івана Франка;
  • забезпечення належного функціонування транспортної мережі, аеропортів, збільшення обсягів та поліпшення якості транспортних послуг. Іде робота над зменшенням кількості заторів, збільшенням пропускної спроможності столичних доріг, що передбачає реконструкцію шляхопроводів, п'ять головних площ міста і планується покупка нового пересувного складу, планується вдосконалення та розширення системи метрополітену для кращого обслуговування центру міста, план з будівництва кільця метрополітену довжиною 220 км, як очікується, буде реалізований до 2012 року, крім того передбачається будівництво залізничного сполучення з аеропортом «Бориспіль»;
  • забезпечення безпеки та охорони громадського порядку в місті Києві.

Найбільш пріоритетними напрямками інвестування в рамках підготовки столиці до Євро-2012 є: транспортна інфраструктура (62,9% від загального обсягу фінансування Міської цільової програми); готельне господарство (19,6%); комунальне господарство (9,4%), що повністю має забезпечити проведення в Києві Конгресу Апімондії 2013.